Strony

środa, 3 lipca 2013

Jurajska perła - Dolina Prądnika

                                Jurajska perła - Dolina Prądnika 

Jurajska perła - Dolina Prądnika


Dolina Prądnika jest najdłuższą i najbardziej urozmaiconą spośród pasa jurajskich dolin w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Razem z Doliną Sąspowską należy do Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Dolina Prądnika 

Ojcowski Park Narodowy utworzono 14 stycznia 1956 roku. 2146 ha powierzchni czyni Ojcowski Park Narodowy najmniejszym ze wszystkich polskich parków narodowych.
Wapienne skały tworzą skalne ściany, ciągnące się nawet kilkaset metrów wzdłuż obu brzegów Prądnika. Urwiska skalne zmieniają miejscami dolinę w kanion. Wiatr i woda nadały skałom fantazyjne formy i kształty (Igła Deotymy, Skamieniały Wędrowiec, Brama Krakowska, Rękawica, Łamańce, Pochylce, Maczuga Herkulesa).
W parku jest około 220 jaskiń, grot i głębszych zagłębień skalnych. W Jaskini Ciemnej, znajdującej się naprzeciw słynnej Bramy Krakowskiej, odnaleziono ślady obozowiska człowieka sprzed 120 000 lat.  W Jaskini Maszyckiej (w południowej części OPN) znaleziono oprócz narzędzi kamiennych także zdobione przedmioty z kości i rogów zwierzęcych z okresu paleolitu.
Jaskinie są dzisiaj dziennym schronieniem dla wielu gatunków nietoperzy. Symbolem parku jest właśnie ten latający ssak.  Występuje tu także 120 gatunków ptaków, 3000 gatunków owadów oraz  wiele gatunków rzadkich roślin górskich i stepowych. Bogactwem parku są także piękne lasy bukowe i jaworowe, porastające opadające w dolinę zbocza. Wartki nurt potoku Prądnik wykorzystywany był w charakterze siły napędowej młynów, z których wiele zachowało się do naszych czasów.

 

Dolina Sąspowska

W centrum Ojcowa do Prądnika uchodzi potok Sąspówka. Porośnięta w większości lasem 6-kilometrowa Dolina Sąspowska również należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest jednak bardziej dzika i węższa od Doliny Prądnika. Odchodzą od niej liczne wąwozy i mniejsze dolinki skalne.





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz