Strony

środa, 3 lipca 2013

Jura Krakowsko-Częstochowska

                                      Jura Krakowsko-Częstochowska


Jura Krakowsko-Częstochowska



Jura Krakowsko-Częstochowska
Zapewne każdy wie gdzie leży Kraków, nie inaczej powinno być z Wyżyną Krakowsko-Częstochowską znaną również jako Jura Krakowsko-Częstochowska.
Miejsce to od lat wzbudza zachwyt, co roku przyciąga liczne grupy turystów oraz zapewnia moc atrakcji całym rodzinom.













Obszar Jury rozciąga się w Polsce południowej, od Wielunia, poprzez Częstochowę aż po Kraków. To przepiękna kraina o różnorodnym krajobrazie. Każdy krok, po tej ziemi to spotkanie z historią i unikalną naturą. To wymarzone miejsce dla miłośników pięknych widoków jak i spragnionych mocnej adrenaliny.


Co warto zobaczyć?
Jura ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji oraz miejsc. Głównymi symbolami regionu są liczne, średniowieczne zamki, Szlak Orlich Gniazd, Ojcowski Park Narodowy, czy też legendarna Maczuga Herkulesa.

Planując wycieczkę na Jurę, na pewno nie można pominąć Szlaku Orlich Gniazd. To jedna z ciekawszych tras turystycznych w Polsce. Jej długość wynosi 169 km i ciągnie się od Krakowa do Częstochowy. Na szlaku można zobaczyć wiele malowniczych ruin zamków, warowni i strażnic. Część z nich pochodzi z XVI wieku, a zostały wybudowane przez Kazimierza Wielkiego jako system obronny mający na celu zabezpieczenie granic. Nietypowa nazwa „Orle gniazda” pochodzi od usytuowania tych budowli, które wznoszą się na szczytach wapiennych wzgórz, na wysokość nawet 30 metrów. Na szlaku zobaczyć można m.in. ruiny zamków Bobolice, Ojców, Pieskowa Skała, Smoleń oraz Pilica. Jest wiele sposobów na przemierzenie Szlaku: pieszo, na rowerze oraz konno.

Drugim, kluczowym obiektem na terenie Jury jest Ojcowski Park Narodowy. Mimo, że to jeden z najmniejszych parków narodowych w Polsce, w ilości atrakcji nie ustępuje innym, nawet tym największym. Park powstał w latach 60. XX wieku i obejmuje doliny dwóch niewielkich potoków: Prądnika i Sąspówki, oraz przyległe fragmenty wierzchowiny jurajskiej. Na terenie parku znajduje się zjawiskowa Dolina Prądnika oraz liczne jaskinie, m.in. Jaskinia Ciemna czy też Grota Łokietka. Ponadto Park jest miejscem zamieszkania licznych gatunków zwierząt. Odkryto tam ponad 5500 gatunków stworzeń.

Nie można zapomnieć, że Jura Krakowsko-Częstochowska to także idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Okoliczne skały są prawdziwym rajem dla wspinaczy, którzy mają tam doskonałe warunki do realizowania swojej pasji. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali wielkiego formatu alpiniści i grotołazi. Na Jurze popularne są także piesze wycieczki, jazda na rowerze, jazda konna, a w ostatnim czasie nawet narciarstwo biegowe.





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz